Najlepsze gry strategiczne

Najlepsze gry strategiczne za darmo, czyli najciekawsze produkcje wymagające cierpliwości, lub refleksu, ale przede wszystkim inteligencji i pracy szarych komórek. Tym razem przedstawiamy zestawienie najlepszych gier strategicznych online.

League of Legends
W grze strategicznej League of Legends, dwie drużyny po pięciu graczy walczą ze sobą na śmierć i życie próbując przebić się do bazy przeciwnika i ją zniszczyć. Idea League of Legends została oparta na popularnej mapie do gry Warcraft 3, Defense of the Ancients. Charakteryzuje się dużym naciskiem na współpracę pomiędzy graczami i świetną rozgrywką na wysokim poziomie.

Po zalogowaniu się do gry, mamy opcję przejścia tutoriala. Ludzie stykający się po raz pierwszy z gatunkiem DotA, powinni zdecydowanie przejść samouczek. Podstawy są łatwe do opanowania, ale gra wymaga częstych treningów i zapoznania się ze zdolnościami poszczególnych bohaterów i optymalizacjami zestawów przedmiotów. Po zapoznaniu się z mechaniką, możemy przejść do gry poprzez lobby i wybrać swojego pierwszego herosa. Nie nie należy do łatwych, szczególnie że mamy do wyboru ok 90 zróżnicowanych bohaterów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie zapoznania się z każdym z nich, ponieważ dokonany wybór, dotyczy wyłącznie pojedynczej gry. Sama gra stanowi nie lada wyzwanie; wymaga doświadczenia, zgrania i ciągłego doskonalenia umiejętności.

League of Legends to bardzo dopracowana i nieprawdopodobnie zbalansowana gra strategiczna, z elementami rpg, przy czym bardziej niż inne gry z tego gatunku, skupia się bardzo na współpracy, pomiędzy poszczególnymi graczami. Dodatkowo gra jest ciągle dopracowywana i ma ogromną, mniej lub bardziej skorą do współpracy społeczność.

Age of Empires Online
W Age of Empires Online wcielamy się we władcę jednej z kilku dostępnych cywilizacji i dbamy o jej potrzeby rozwijając miasto, chroniąc przed niebezpieczeństwem i wykonując różnego rodzaju misje. Charakteryzuje się kolorową oprawą graficzną i lekko humorystyczną stylistyką.

Gra się skupia w większości na wykonywaniu zadań. Pierwsze misje mają formę samouczka, lecz w późniejszych etapach gry stają się cennym źródłem, skąd możemy czerpać dodatkowe surowce i złoto. Po wybraniu jednej z obecnie czterech cywilizacji, zaczynamy rozbudowę swojego miasta. Zbieramy surowce, budujemy kolejne konstrukcje.

Aby uzyskać dostęp do nowych technologii czy budynków, trzeba wydać punkty w specjalnym drzewku technologicznym. Drzewko zostało podzielone, na trzy kategorie, przy czym część z nich będziemy odblokowywać w trakcie gry. Drzewko pozwala na specjalizację i dostosowanie naszej cywilizacji do indywidualnych potrzeb. Poza rozwojem miasta jest jeszcze możliwość starć Gracz kontra Gracz, jak i możemy jeszcze bawić się w Age of Empires Online z przyjacielem.

Age of Empires Online to najnowsza odsłoną popularnej serii gier strategicznych; dostępna za darmo, cechuje się wysokiej jakości wykonaniem. Spodoba się każdemu, kto lubi kierować armiami i administrować miastem.

Kingdom Rush
Kingdom Rush to z pewnością jedna z najlepszych gier flashowych dostępnych za darmo. Ten jeden z najpopularniejszych i najlepiej wykonanych gier typu „tower defense” wprowadził do gatunku mnóstwo świeżości, jakości oraz przede wszystkim innowacyjności.

Idea gry pozostaje ta sama, co w innych grach gatunku „tower defense” – naszym zadaniem jest powstrzymanie nadciągających falami wrogów, którzy muszą przedostać się z punktu A do punktu B, przy czym trasa jest z góry określona. Fabuła generalnie jest dość przewidywalna – świat został zaatakowany przez zło z Panem Ciemności na czele, a my, głównodowodzący armiami ludzi/elfów/krasnoludów – musimy go powstrzymać. W naszym arsenale znajdziemy wieżyczki rażące strzałami, magią albo baraki, które umożliwiają nam werbunek 3 rycerzy (lub innych wojowników), którzy będą walczyć i blokować wrogów na trasie. Naszymi wrogami są gobliny, orkowie, mroczni rycerze, golemy, gargulce czy śnieżne yeti oraz wiele innych stworzeń, – co ważne, każde ze stworzeń ma inny poziom żywotności, zadawane obrażenia czy specjalne zdolności, na które musimy uważać. Gry sprawy idą w złym kierunku, możemy użyć czarów i kilku pomocnych zdolności (jak przyzwanie w dowolne miejsce na trasie wrogów, 3 chłopów – milicjantów), które naprawdę ratują nam skórę w krytycznym momentach.

Kingdom Rush jest grą, która wciąga i można powiedzieć, że jest kilka poziomów technologicznych wyżej niż dostępne w internecie typowe gry flashowe. Grafika, dźwięki, jednostki, gameplay, zróżnicowany poziom trudności – o grze można powiedzieć bardzo dużo wiele pozytywów. Jeśli kochasz gry strategiczne i „tower defense”, to gra z pewnością dla Ciebie.

Iron Grip: Marauders
Iron Grip Marauders – gra strategiczna dająca nam możliwość dowodzeniem własnej armii piratów/najemników i rozgrywanie bitew w 3D, w oknie naszej przeglądarki. Ta turowa stratega jest jedną z pierwszych, wykorzystujących w praktyce silnik Unity 3D podczas walki, co jest jednym z jej największych atutów.

Zaczynamy. Jako Kapitan pirackiego statku, którego celem jest grabienie i walka o surowce i chwałę, najpierw czeka nas mały tutorial, w który dowiemy się więcej o grze i o tym jak sprawnie dowodzić naszą armią w boju. Gra generalnie polega przede wszystkim na wykonywaniu misji, podczas których musimy zlikwidować wszystkie jednostki przeciwka; zasadniczo są 2 typy misji – polegające na zdobywaniu surowców (złota lub żelaza), lub na przemycie, które są automatycznymi misjami, z szansą, że ktoś nas zaatakuje podczas transportu surowców. Gr oferuje sporą ilość ciekawych jednostek, od piechoty, po czołgi, roboty czy innego rodzaju śmiercionośne zabawki; każdą z nich możemy ulepszyć, co kosztuje nieco surowców, ale znacząco podnosi ich możliwości podczas walki. O ile szata graficzna gry nie jest niczym nadzwyczajnym, nie dotyczy to walki, która jest w całości 3D! Silnik Unity Engine, odpowiedzialny za grafikę podczas walki jest z pewnością jedną z najmocniejszych stron ten wyjątkowej gry strategicznej. Jeśli znudzi nam się wykonywanie misji, możemy zmierzyć się z innymi graczami w ciekawym trybie bitew PvP…

Iron Grip Marauders to świetna gra, wprowadzająca do gatunku strategicznych gier przeglądarkowych sporo świeżości. Jako gracz, szczególnie zainteresowało mnie wykorzystanie Unity 3D podczas walki, ale gra okazała się w całości o wiele lepsza niż sądziłem. Nacisk w Iron Grip Marauders, jest przede wszystkim na walkę, nieco marginalizując aspekt ekonomiczny, co wg mnie jest znakomitym rozwiązaniem. Ileż można budować i rozwijać kolejne miasto?!

Heroes of Newerth
Heroes of Newerth jest grą strategiczną z elementami rpg. Mechanika gry została oparta na popularnej mapie do gry Warcraft 3, Defense of the Ancients, charakteryzującą się łatwymi do opanowania zasadami, lecz bardzo wymagającą pod względem taktycznym. Nie inaczej jest w Heroes of Newerth, które zapożycza wiele elementów z dzieła autorstwa nieznanego do niedawna gracza.

Poza Heroes of Newerth już powstało kilka tytułów bazujących na podobnym pomyśle co DotA, takie jak chociażby League of Legends czy Bloodline Champions.

Na początku mapy, znajdujemy się w bazie należącej do jednej z dwóch frakcji, mając poziom pierwszy. Mapa jest podzielona na dwie równe części, a do baz prowadzą trzy różne drogi. Naszym jak i naszych towarzyszy głównym zadaniem, jest zniszczenie głównego budynku przeciwnika. Takie samo zadanie ma drużyna przeciwna – tej, której uda się to zadanie wykonać pierwszej, wygrywa mapę. Każda z baz jest chroniona przez wieżyczki i generuje swoich żołnierzy, wspomagających nas podczas walki.

Gra jest niesamowicie dopracowana i zbalansowana jak na tego typu produkcję. Ze względu na poziom trudności, specyfikę gry i ogromny nacisku na współpracę, raczej nie może być polecona niedzielnym graczom. Ale jeśli ktoś szuka wyzwania i ma ochotę na produkcję odmienną od reszty tytułów oferowanych przez dzisiejszych producentów, może bez problemu wypróbować Heroes of Newerth.

WarStory: Europe in Flames
WarStory: Europe in Flames jest grą przeglądarkową osadzoną w czasach II Wojny Światowej. Cechuje się świetnej jakości grafiką i innowacyjną rozgrywką.

Wcielasz się w rolę ambitnego dowódcy, mającego ochotę na przejęcie Berlina i zakończenie ostatecznie wojny. Zaczynamy od wyboru jednej z dwóch stron: Stanów Zjednoczonych lub ZSRR, przy czym siły Nazistów są kontrolowane przez komputer. Wybór jest o tyle istotny, gdyż w zależności od decyzji, będziemy walczyć na zachodnim froncie jako Amerykanie albo jako Rosjanie na wschodnim. Naszą główną rolę w grze jest bicie Niemców poprzez przejęcie dowództwa nad jednostkami na polu walki. Przejmujemy okupowane przez nazistów miasta aż do Berlina – wtedy gra się kończy i restartuje. WarStory się skupia na walce, odpowiednim korzystaniu z jednostek i przede wszystkim strategii.

W grze jest mnóstwo różnego rodzaju jednostek, opartych na faktycznie istniejącym kiedyś uzbrojeniu. Liczy się umiejętne korzystanie z ich mocnych i słabych stron, gdyż żadna jednostka nie jest dobra do wszystkiego. WarStory jest świetne i bardzo wysoko zawiesza poprzeczkę w kwestii przeglądarkowych gier strategicznych. Wyróżnia się przede wszystkim jakością wykonania i świetną realizacją pomysłu. Gra naprawdę warta wypróbowania.

Battleforge
BattleForge jest grą strategiczną, mieszającą strategię czasu rzeczywistego z karcianką. Jej unikalnymi cechami jest przepiękna grafika, bardzo dobry voice-acting i doskonale zrealizowany pomysł, tworząc jedną z najlepszych i najbardziej unikalnych gier strategicznych do pobrania.

Po zalogowaniu się do gry, warto przejść samouczek, gdyż służy jako wprowadzenie do gry i uczy nas jej podstaw gry. Ponieważ Battleforge jest strategią czasu rzeczywistego, poza taktycznymi zdolnościami musimy się wykazać jednocześnie jeszcze szybkością i refleksem, inaczej może się to skończyć dużymi stratami. Aby zakupić nowe jednostki, potrzebujemy być w posiadaniu specjalnych struktur, Power Well. Generują one punkty, za które możemy kupić posiłki. Kluczem do zwycięstwa jest kontrola nad studniami mocy.

Wszystko co posiadamy, mamy dostępne w postaci kart i właśnie wokół kart, krąży idea zdobywania nowych jednostek, budynków oraz przedmiotów. Aby zaopatrzyć się w nowe karty, musimy kupować specjalne paczki z kartami dzięki czemu jesteśmy w stanie ulepszyć naszą talię. Paczki można wymienić zarówno za prawdziwe pieniądze w grze jak i walutę zdobywaną w grze.

BattleForge jest jedną z najlepiej wykonanych i najbardziej imponujących kombinacji karcianki z klasyczną grą strategiczną. Tryb gry Gracz kontra Gracz jest bardzo solidnie wykonany, ale można też bawić się w trybie dla pojedynczego gracza poprzez kampanię.

King’s Bounty: Legions
King’s Bounty: Legions jest wysokiej jakości strategią, cechującą się rozgrywką na najwyższym poziomie; między innymi, dzięki innowacyjnemu – jak na darmowe gry – systemowi walki i znakomitej grafice. Królestwo i przygody, czekają na nas i to kilka klików od nas, ponieważ King’s Bounty: Legions to gra społecznościowa.

Od samego początku naszego kontaktu z grą King’s Bounty: Legions, budzi pozytywne i znajome. Produkcja ta przypomina popularną serię Heroes of Might and Magic i podobnie jak w tej znakomitej grze, poruszamy się naszym bohaterem po mapie świata i sterujemy jednostkami podczas walki. Na mapie zbieramy skarby, potrzebne surowce, walczymy z wrogimi jednostkami i wykonujemy różnego rodzaju zadania; robimy wszystko by nasze wirtualne królestwo rosło w siłę, a ludziom żyło się dostatnio. Nasz bohater rozwija się podczas gry, a my sami stopniowo, mamy możliwość werbowania i kontroli, coraz to potężniejszych jednostek. Gra posiada także tryb gracz kontra gracz, tak, więc możemy dodatkowo, zabić trochę czasu w starciach z innymi graczami. King’s Bounty: Legions ma świetną oprawę audiowizualną, co jest dodatkowym atutem tej unikalnej produkcji.

Warto zobaczyć więcej na temat King’s Bounty: Legions, gry będącej w pewnym sensie klonem Heroes of the Might and Magic; nie w 100% na szczęścia, ale czerpie garściami z tej już legendarnej serii gier strategicznych. Facebook jest wzbogacany właśnie takimi produkcjami, w końcu chyba nie Ja jeden mam dosyć dziesiątek bliźniaczo podobnych gier.

Settlers Online
Settlers Online to przeglądarkowa wersja popularnej na PC serii „Settlers”, sięgającej korzeniami do czasów, kiedy przeciętny gracz nie znał pojęcia „akcelerator 3D”. Podobnie jak w poprzednich częściach serii, rozwijamy nasze małe królestwo zbierając surówce, stawiając nowe budowle i kierujemy też okazjonalnie wojskiem.

Po założeniu konta, dostajemy pod swoją opiekę niewielką, niezamieszkałą osadę. Mamy też na starcie nieco surowców, by móc ze zainwestować w rozbudowę. Uczymy się jak grać poprzez samouczek, który po zakończeniu, zostawi nas z małym i nieźle prosperującym miasteczkiem. Im więcej rozwiniemy nasze włości, tym więcej ludzi zachce przenieść się do naszego miasta.

Do stabilnego rozwoju potrzebny jest odpowiedni balans pomiędzy inwestycjami a wymianą z innymi graczami czy, w późniejszych etapach, wojną. Warto też skupić się na wykonywaniu danych nam przez misję zadaniach, gdyż zaopatrują one nas w dodatkowe surowce, dostajemy dostęp do nowych budynków.

Settlers Online jest świetną i zdecydowanie wartą gry strategią. Utrzymuje charakterystyczny, graficzny styl Settlersów, ma przejrzysty i intuicyjny interfejs i wymaga od gracza zarówno dobrych zdolności zarządzania surowcami jak i umiejętności militarystycznych. Tytuł ten spodoba się zarówno zaczynającym przygodę z grami strategicznymi jak i wytrawnym koneserom.

Eredan
Eredan iTCG jest grą karcianą fantasy, dostępną poprzez popularny portal społecznościowy Facebook. Cechuje się ona łatwą do opanowania mechaniką i poziom trudności jest odpowiednio zbalansowany, aby gra pozostała wyzwaniem nawet dla lepszych graczy. Rozgrywka pod wieloma kątami przypomina grę Magic the Gathering Tactics, ale poza światem, odróżnia się łatwiejszą możliwością socjalizacji z innymi graczami dzięki Facebook’owi.

Gra jest osadzona w rozległym świecie i możemy w niej wymieniać, kupować i zbierać rozmaite karty. Później możemy je ułożyć w odpowiednie talie i walczyć z innymi graczami. Aby ułatwić nawigację, karty są kategoryzowane na frakcje, bohaterów, przedmioty i czary. Kluczem do zwycięstwa jest jak najlepsze opanowanie zasad i ułożenie talii. W celu ułatwienia jej budowy, mamy dostęp do strefy treningowej. Gdy już zbudujemy swoją talię i zechcemy ją wypróbować „w akcji”, możemy wyzwać kogoś na pojedynek, poprzez naciśnięcie przycisku obok nazwy gracza. Nie ma żadnego problemu ze znalezieniem kogoś do gry, nawet jeśli przyjdzie nam do głowy, walka w późnych godzinach nocnych (sprawdzone w praktyce).

Eredan może być polecony wszystkim fanom gier strategicznych i karcianych. Nawet jeśli ktoś nie miał żadnej okazji grać w karciankę, Eredan jako pierwszy raz nadaje się idealnie ze względu na świetne podejście wobec nowych graczy i mało skomplikowaną mechanikę. A jeśli nawet nie chce nam się w danym momencie grać, to jest mnóstwo kart do zebrania i możemy skupić się wyłącznie na kolekcjonowaniu.