League of Legends – czyżby najlepsza gra na świecie?

League of Legends jest trójwymiarową grą łączącą w sobie cechy gry strategicznej i role playing game. Tytuł ten został zainspirowany w głównej mierze przez mapę stworzoną przez graczy do gry rts pod tytułem Warcraft 3. Na tej mapie, zwanej DotA (Defense of the Ancients) mogliśmy na początku wybrać jednego spośród wielu dostępnych bohaterów i następnie poprowadzić frakcję, do której należeliśmy, do zwycięstwa. Każdy z bohaterów posiadał unikalny wygląd i zestaw zdolności, do których zdobywał dostęp w miarę postępu w grze. Czy jest to najlepsza gra na świecie dostępna za darmo w internecie? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Droga do zwycięstwa
Pełnoprawny tytuł, jakim jest League of Legends, opiera się dokładnie na tej samej mechanice, co DotA. Niesamowita popularność DotA pośród graczy na świecie doprowadziła do powstania rozmaitych klonów takich właśnie jak League of Legends, Heroes of Newerth czy DOTA 2, obecnie produkowane przez Valve, znane chociażby z produkcji znanej gry fps, Half-Life. Z tego właśnie powodu osoby, które miały już kontakt z jedną z wymienionych gier, będą miały o wiele bardziej ułatwione zadanie, jeśli chodzi o poznanie wstępnych zasad gry.

Na początku mamy za zadanie wybrać naszego Champion’a. Każdy z nich posiada inne zdolności, ma dostęp do różnego rodzaju arsenału i przedmiotów dostępnych za pieniądze. Mechanika gry sama w sobie jest bardzo prosta. Na skraju mapy znajdują się dwie wrogie sobie bazy. Aby wejść do jednej z nich należy użyć jednej z kilku dostępnych ścieżek. Swobodnego dostępu do każdej z baz bronią śmiertelnie niebezpieczne wieżyczki, które muszą zostać zniszczone, jeśli chce się wygrać grę.  Sama kontrola bohatera na podstawowym poziomie jest niesamowicie prosta.

Po wybraniu bohatera i znalezieniu się w drużynie możemy wybrać czy chcemy poćwiczyć z komputerem czy też powalczyć online z prawdziwymi graczami. Niezależnie od wyboru, możemy przejść w końcu do samej rozgrywki. Dostajemy pod kontrolę naszego herosa i możemy zacząć zabawę. Należy tak wybierać nasze ścieżki, aby zdobyć jak największą ilość punktów doświadczenia w jak najkrótszym czasie i wydać swoje pieniądze tam, gdzie są one potrzebne – niezależnie czy chodzi o dodatkowe uzbrojenie dla nas czy też ulepszenie jednostek naszej frakcji. Po każdej grze, nieważne czy przegranej czy wygranej, dostajemy punkty „Mastery”, które możemy wydać w celu zwiększenia efektywności naszych bohaterów. Wydane punkty działają na wszystkich bohaterów, jakich obecnie w posiadaniu mamy.

Casualom wstęp wzbroniony?
Lecz choć sama mechanika gry jest w istocie łatwa do ogarnięcia, po nauczeniu się podstawowych zasad gry zaczynają się schody. League of Legends, identycznie zresztą jak DotA, jest grą ekstremalnie skupiającą się na współpracy poszczególnych graczy i walce Player vs Player. Bardzo niewiele potrzeba, aby jedna z drużyn szybko zdobyła przewagę nad drugą i najsłabsze ogniwa muszą się przygotować na lawinę bluzgów w ich kierunku. Jest to jeden z minusów tej gry, ponieważ o ile rozgrywka jest sama w sobie bardzo przyjemna, to całą resztę (atmosferę, przebieg gry) tworzą głównie gracze. W zależności od osób, z jakimi przyjdzie nam walczyć ramię w ramię, jednego dnia gra może być jedną z najlepszych rzeczy, jakie nas do tej pory spotkały, a innym razem zepsuć cały tydzień.

Tytuł ten w wersji online (tj. z innymi graczami) nie jest zdecydowanie grą dla casuali i musi to być zaznaczone w tej recenzji. Nie jest to gra, w którą można od czasu do czasu na luzie pograć i się wyluzować. Aby zdobyć umiejętności potrzebne nam do swobodnego cieszenia się grą, potrzebujemy wydać na grę naprawdę konkretną ilość czasu. I droga do chwały jest bardzo bolesna, gdyż nowi gracze nie mogą liczyć na choć odrobinę litości ze strony graczy z przeciwnej frakcji.

Plusy
Nigdy niekończący się turniej
Duży wybór bohaterów
Częste aktualizacje
Grafika

Minusy
Wyjątkowo trudna
Wymaga nieustannych treningów

Strona www: http://eune.leagueoflegends.com/pl

Podsumowanie
Czy jest to najlepsza gra na świecie? To znakomita gra – League of Legends jest połączeniem mechaniki gier mmorpg i strategii czasu rzeczywistego. Gracze mogą zebrać się w drużyny i walczyć z innymi, jako jeden z kilkudziesięciu dostępnych herosów. Rozgrywka stoi na bardzo wysokim poziomie, jednakże, aby móc cieszyć się grą należy zdobyć przedtem naprawdę dużą ilość umiejętności. Gra oferuje wysoki poziom trudności i prawdziwe wyzwanie, będące czymś zupełnie innym niżeli można spotkać w większości gier – to wieczny turniej, gdzie tylko najlepsi i najbardziej zgrani, mają szanse na zwycięstwo. Nie jest to gra najlepsza dla casual’a, jednakże pro-gracze i tacy mający dużo czasu, by móc go zainwestować w grę, będą z pewnością bardzo zadowoleni.

Czy jest to najlepsza gra na świecie za darmo? Zdecydowanie tak.

League of Legends wymagania systemowe

Minimalne wymagania systemowe
OS – Windows XP lub wyższy
Karta graficzna – kompatybilna z DirectX 9.0
CPU – 2 GHz procesor
RAM – 512 MB RAM
HDD – 2,5 GB wolnego miejsca

Rekomendowane wymagania systemowe
OS – Windows XP lub wyższy
Karta graficzna – GeForce 8800 lub ekwiwalent
CPU – 3 GHz procesor
RAM – 1 GB RAM
HDD – 2,5 GB wolnego miejsca